Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 3.281

ПОЛИКОНТ 3.280-3.281 / 10.10.2005

I. Нов модул “Поръчки“

Създаден е нов модул "Поръчки". С негова помощ вие можете да обработвате данни за три вида поръчки: доставки, външни поръчки и вътрешни поръчки. Доставките са поръчки, които описват номенклатурите, които трябва да бъдат закупени и транспортирани до фирмата. Външните поръчки описват изделията, които трябва да бъдат изпратени на определени клиенти, а вътрешните поръчки обхващат детайли, полуфабрикати и изделия, които се произвеждат във фирмата.

Модулът ви позволява да регистрирате различните видове поръчки, да проследявате тяхното изпълнение и да ги приключвате. Вие можете да създавате и/или да променяте връзките между различните поръчки и така динамично да осигурявате изпълнението им. При възникване на нова производствена задача програмата може да генерира автоматично необходимите поръчки за нейното изпълнение на базата на въведената технология за производство. При това тя ще се съобрази с наличните във фирмата необвързани количества от материали, детайли и полуфабрикати.

Съществено място в модула се отделя на отчитането на участието на работниците в производството. Разработените екрани и алгоритми обхващат три вида заплащане на труда: индивидуална заработка на норма, от участие в бригади на норма и работа по нарядни листи. Отчетеното заплащане се включва автоматично в работната заплата. Същевременно то се натрупва по поръчки и може да бъде използвано за изчисляване на фактическата себестойност на продукцията.

С тази актуализация се пуска първият вариант на модула, който е разработен по поръчка на „АББ Авангард“ - гр. Севлиево. В него основно внимание е обърнато на отчитането на производството и прехвърлянето на резултатите в работната заплата и счетоводството.

II. Модул “Работна заплата“

1. Разпределяне на заработка на бригада между работниците пропорционално на отработените часове

Създаден е нов общ параметър: 25 Начин за разпределяне нормена заработка. Стойността му по подразбиране е 0. В този случай заработката на всяка бригада се разпределя между участниците в нея, пропорционално на отработените от тях дни. Всяка друга стойност на общия параметър води до разпределяне на заработката пропорционално на отработените часове.

II. Модул “Нормена заработка“

1. Отработени часове при участие в бригади

Във формата за участието на работниците в бригадите е добавена нова колона за отработените часове. Тя е задължителна за попълване при заплащане на нощни часове или в случай, че отработените часове се използват като критерий за разпределяне на заработката на бригадата.



2. Справки за заработка по поръчки

Работи се в модул "Работна заплата" - "Норма" / "Поръчки" .

Заработка по операции от маршрутни карти

Справката съдържа информация за всички операции по маршрутни карти, чиято крайна дата попада в избрания период. Във всеки ред има данни за код на поръчката, номенклатурата, кода на операцията и вида работа, разценката, нормата, произведеното количество - общо, годно и брак; началото и края на операцията, изпълнителя - работник или бригада, стойност на заработката. От допълнителното меню могат да се изготвят две специализирани справки: "Отчет работници" и "Отчет бригади". В тях данните от заработката по операции от маршрутни карти са подредени и групирани съответно по работници и по бригади.

Заработка по поръчки

Справката съдържа информация от всички операции по маршрутни карти, чиято крайна дата попада в избрания период. Операциите за всяка поръчка са групирани по изпълнител: бригада или работник. Във всеки ред има данни за код на поръчката, номенклатурата, стойността на заработката и нейния изпълнител.

Заработка от бригади

Справката съдържа информация от всички операции по маршрутни карти, извършени от бригадите, чиято крайна дата попада в избрания период. Всеки ред съдържа номер и име на бригадата и общата стойност на нейната заработка от поръчки.

Заработка от персонал

Справката съдържа информация от всички операции по маршрутни карти, извършени от работниците, чиято крайна дата попада в избрания период. Всеки ред съдържа личен номер, имена на работника и общата стойност на заработката му от поръчки.

Заработка нарядни листове

Справката съдържа информация от всички операции по нарядни листове, извършени от работниците с повременно заплащане, чиято крайна дата попада в избрания период. Всеки ред съдържа личен номер и име на работника, номер и дата на нарядния лист, начало и край на операцията, кода на поръчката, номера и името на номенклатурата, вида на работата и положения труд в часове и минути. От допълнителното меню с "Отчет наряди" може да се изготви специализиран отчет, в който данните са подредени и групирани по работници.

Сведение по поръчки

Справката се използва за разпределение на стойността на избрани пера пропорционално на нормената заработка по поръчки. Тя се изготвя на базата на справката "Разпределение пера".

Най-напред се избира рекапитулация от генератора, която съдържа информация за перата, които ще се разпределят. Преди самото разпределяне програмата изчислява всички видове заработки, извършва интерфейс на данните от нормената заработка към модул "Работна заплата" и изчислява заплатите за каталога. След разпределянето на стойностите на перата на база на заработките по видове, се извършва групиране и натрупване на стойностите по поръчки. Всеки ред от справката съдържа информация за номера и кода на поръчката, свързаната с нея номенклатура, заработката, стойностите на избраните пера и общата и сума.



2. Разпределение пера

Работи се в модул "Работна заплата" - "Норма" / "Разпред.пера".

Справката се използва за разпределение на избрани пера пропорционално на нормената заработка по видове. Резултатите от нея могат да се използват за формиране на фактическата себестойност на продукцията в частта на разходите за заплати. За изготвянето й е необходимо предварително да се подготви рекапитулация в генератора на рекапитулации. В нея могат да се включат максимум 5 пера. При конфигурирането на справката срещу всяко перо в полето "Пар./Стойн.?" трябва да се въведе 'С' (стойност). В "Име за стойност" за перата могат да се зададат кратки наименования.

Преди разпределянето на перата програмата изчислява всички видове заработки, извършва интерфейс на данните от нормената заработка към модул "Работна заплата" и изчислява заплатите за каталога.


Справката съдържа информация за заработките на персонала и на бригадите. Полето "Перс.?" представлява флаг, който показва дали това е заработка от персонал ('Д') или от бригада ('Н'). В полетата за изпълнител се изобразяват номера и името на съответния изпълнител. Във "Вид запл." се показва видът на заработката:

'Н' - от номенклатури; 'О' - от стокооборот; 'П' - от поръчки; 'Л' - от нарядни листове; 'Б' - от участие в бригади.


В полетата за номер и име на обект се изобразяват съответно данни за номенклатурата, стокооборота, поръчката или бригадата.

Колоната "Заработка" съдържа стойността на съответния вид заработка. При работата по нарядни листове в нея се изобразява частта от основната заплата за щат (пера 100, 101, 104), която отговаря на количеството заработени часове и минути по съответната поръчка.

Стойностите на включените в рекапитулацията пера за всеки работник се разпределят между записите за него, пропорционално на съответната заработена стойност.

След това се изчисляват стойностите на перата за бригадите чрез натрупване стойностите на перата на работниците, които са участвували в тях.


На базата на тази справка чрез обработка на данните от заработките по поръчки се изработва "Сведение по поръчки".

3. Интерфейс към модул „Работна заплата“

В текущата версия на ПОЛИКОНТ е добавен нов флаг, който се поддържа от програмата. Този флаг следи дали е направена някаква промяна в нормената заработка, която изисква интерфейс на данните към модул „Работна заплата“. При изчислението на работните заплати за текущия месец (“Изчисление заплати“) или за всички каталози до текущия включително („Изчисление с пред.каталози“) най-напред се проверява състоянието на този флаг. Ако е настъпила промяна в нормената заработка, най-напред се извършва прехвърляне на резултатите от нея, а след това се продължава със самото изчисление.

Резултатите от модул „Нормена заработка“ могат да се прехвърлят в модул „Работна заплата“ и по инициатива на оператора от „Норма“ / “Интерфейс заплати“. Интерфейсът се извършва само ако е настъпила промяна, която влияе на работните заплати.