Поликонт - интегрирана система за фирмено управление
С постановление №4/17.01.2007 г. на Министерския съвет (обн. ДВ бр.9/2007г.) е приета Наредба за структурата и организацията на работната заплата (НСОРЗ), която влиза в сила от 01.07.2007 г. Тя се прилага за работниците и служителите, назначени по трудови правоотношения във всички предприятия. С нея се определя структурата и организацията на работната заплата, видовете и минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения, редът и начинът за определяне и изчисляване на трудовите възнаграждения.
В глава втора на наредбата се представя структурата на работната заплата. Брутната заплата се състои от основна работна заплата, допълнителни трудови възнаграждения, определени в КТ, КТД или друг нормативен документ и други допълнителни възнаграждения, определени в индивидуалния или колективния трудов договор и др.
Минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения са както следва:
в чл.7 се регламентира заплащането на увеличението за извънреден труд, като за отработен извънреден труд се заплаща увеличение, изчислено на база основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер.
в чл.8 се регламентира заплащането на нощен труд, като за отработен нощен час, за времето между 22 и 6 ч., се заплаща възнаграждение в размер не по-малък от 0,25 лв.
в чл.10 се регламентира заплащането на времето на разположение, като за всеки час на разположение на работодателя се заплаща възнаграждение не по-малко от 0,10 лв.
в чл.11 се регламентира заплащането за научна степен, като за образователна и научна степен „доктор“, свързана с изпълняваната работа се заплаща месечно възнаграждение в размер на 15 лв., а за образователна и научна степен „доктор на науките“ - 50 лв.
Доплащането за продължителна работа („клас“) се заменя с допълнително възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит. То е с постоянен характер и се изплаща ежемесечно, като процент върху основната работна заплата. Размерът му зависи от приетия в предприятието процент за година трудов стаж и зачетените години за трудов стаж и професионален опит на работника или служителя (чл. 12).
В §1 на преходните и заключителни разпоредби е уточнено, че размерът на допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит, определен по реда на наредбата, не може да бъде по-малък от размера на допълнителното трудово възнаграждение за продължителна работа, определено в процент и получавано в размер по реда на отменената Наредба. Това гарантира на работещия, че в случай, че продължава да работи в същото предприятие, преходът към новата наредба няма да води до получаване на по-неблагоприятен индивидуален размер на доплащането.
Начинът на изчислението на възнаграждението за платен годишен отпуск е описан в чл. 17 – 21, като когато към или след началната дата на платения отпуск на работещия е увеличена основната му заплата за минал период, включващ и месеца, на чиято база е изчислено възнаграждението за отпуска се заплаща добавка, изчислена с процента на увеличението.
Организацията на работната заплата (глава пета) се регламентира във вътрешните правила за работна заплата, в които задължително се включват общите положения за организация на работната заплата, определянето и разпределението на средствата за работна заплата, минималните стойности или диапазоните на основните заплати по длъжностни нива, реда и начина за определяне на допълнителните трудови възнаграждения. В тях може да се включат и методите за оценка на работните места, начинът на изменението на основните заплати, правилата за определяне на индивидуалните заплати, начинът на изплащане на работните заплати и др.
Направена е промяна в начина на въвеждане на информацията за трудовия стаж след 01.07.2007 г. В документите, изготвяни към и след тази дата в полета за трудов стаж „Тр.стаж ГГ“, „Тр.стаж ММ“ и „Тр.стаж ДД“ се попълват навършените години, месеци и дни трудов стаж, към датата на сключване на трудовия договор, а в полетата за придобит трудов стаж и професионален опит - „Пр.стаж ГГ“, „Пр.стаж ММ“ и „Пр.стаж ДД“ се попълват навършените години, месеци и дни – стаж, признат за трудов стаж и професионален опит. В тях не се въвежда трудовият стаж към 1-во число на месеца.
При въвеждане на документи с начална дата преди 01.07.2007 в полетата „Пр.стаж ГГ“, „Пр.стаж ММ“ и „Пр.стаж ДД“ се въвеждат данни за прослужено време.
Направена е промяна при въвеждането на документи към и след 01.07.2007 г. Добавено е поле „Гарант%кл.“ за въвеждане на гарантирания процент за придобит трудов стаж и професионален опит (по §1 на преходните и заключителни разпоредби на наредбата). При въвеждане на документ към 01.07.2007 г. полето задължително се попълва. При въвеждане на следващ документ данните от полето се изтеглят автоматично от предходния документ.
Данните от полето за гарантиран % за стаж се използва при изчисляване на допълнителното възнаграждение за придобит трудов стаж и професионален опит. Програмата сравнява този процент с получения на база на придобитите години стаж по действащата таблица и използва по-голямото число при определяне на допълнителното възнаграждение.
Направена е промяна в печатния образ на трудово-правните документи ( трудов договор – вид 1 и 11, допълнително споразумение – вид 2 и 12). След 1.07.2007 наименованието на допълнителното възнаграждение се променя от „за прослужено време“ на „за тр. стаж и пр. опит“.
Направена е промяна в начина на изготвяне на справката, като база за определяне на правото се използва трудовия стаж на работещите, а не прослуженото време.
Направена е промяна в:
поименно щатно разписание – печатна форма 1, 3 и 4;
таблична форма на поименно щатно разписание;
печатен образ на досиетата;
поименно щатно разписание за документи от вид 2;
справка за стаж.
Променени са наименованията на полетата за стаж (Пр.стаж). При изготвянето на справките за периоди след 1.7.2007 за работещите по трудово правоотношение в полетата за пр.стаж е попълнена информация за придобития трудов стаж и професионален опит, а за работещите по служебно правоотношение е попълнена информация за прослуженото време.
В меню „Личен състав“ / „Докум. автоматично“ за назначените служители в избрано звено в меню „Стаж от заплати“ е добавена възможност за автоматично генериране на документ от вид 38 „Документ за стаж“ към зададената дата. Неговото предназначение е да се установи трудовия стаж и професионалния опит на база на данните от изчислението на работните заплати.
Това генериране трябва да се направи след като е създаден каталога на работните заплати за 07.2007 г. и преди да са генерирани или ръчно въведени допълнителните споразумения към 01.07.2007 г.
В меню „Личен състав“ / „Докум. автоматично“ за избрано звено в меню „Запл.труд.прав. - предх.д.“ е добавена възможност за автоматично генериране на допълнителни споразумения – от вид 2 и 12. При генерирането информацията се преписва от предходния документ. Предходните документи автоматично се прекратяват.
В меню „Личен състав“ / „Докум. автоматично“ за назначените служители в избрано звено в меню „Установ.гарант.% стаж“ е добавена възможност за автоматично установяване на гарантирания % за тр. стаж и пр. опит. Тази функция може да се използва само към 01.07.2007. Тя преписва изчисления процент за прослужено време към 30.06.2007 в полето за гарантиран процент на съществуващите споразумения с начална дата 01.07.2007 г.
Внимание!!! По време на актуализацията автоматично се създава каталог 07.2007, ако все още не е създаден. Моля, не го изтривайте!
Променена е стойността на 0,25 лв. на общ параметър 31 „Сума за 1 час нощен труд“, за стойности под този размер, за времето след 01.07.2007 г.
Променена е стойността на 0,25 лв. на общ параметър 38 „Сума за 1 час нощен труд без КТД“, за стойности под този размер, за времето след 01.07.2007 г.
Направена е стойността на 0,10 лв. на общ параметър 35 „Сума за 1 час на разположение“, за стойности под този размер, за времето след 01.07.2007 г.
Добавен е нов общ параметър 44 „Начин на изч.база за увелич.извънр.труд-КТ“, който се използва за указване на начина на изчисляване на базата за изчисляване на увеличението на извънредния труд, за времето след 01.07.2007 г.
Елементите на брутното трудово възнаграждение, които трябва да се включат в базата се задават чрез число, което се формира по следния начин:
0 - основно месечно възнаграждение (включително възнаграждение за ранг)
1 - допълнително възнаграждение за стаж
2 - допълнително възнаграждение за научна степен
4 - допълнително възнаграждение за секретност
8 - допълнително възнаграждение за дипломатически ранг
16 - допълнително възнаграждение за владеене на езици
За да се изберат няколко елемента на БТВ се събират съответните числа. Например: основна заплата + клас + научна степен + езици = 0 + 1 + 2 + 16 = 19.
17 „Допълн.възн. за увелич.изв.труд“ - незадължително перо, което се използва за ръчно въвеждане в стойност на договорените допълнителни възнаграждения в индивидуалния трудов договор, които са с постоянен характер и са различни от изброените в предходната точка, а е необходимо да се включат при изчисляване на базата за увеличение на извънредния труд.
18 „База за увелич.извънр.труд-КТ“ - задължително перо, в което автоматично се изчислява базата за изчисляване на увеличението на извънредния труд, като се отчита стойността на общ параметър 44 и стойността на перо 17. Полученото брутно възнаграждение се разделя на плановите часове за служителя.
Променени са наименованието и начинът на изчисление на перо 201 „Допълнително възнаграждение за стаж“, като се изчислява % за тр. стаж и пр. опит и той се сравнява с гарантирания %. от активния трудово-правен документ. Ако гарантираният % е по-голям, размерът на допълнителното възнаграждение се изчислява на негова база, а в противен случай на база % получен от прослужените години и действащата таблица за клас.
Променен е начинът на изчислението на пера 251 и 252 „Платен отпуск“. За периодите след 07.2007 вече не се използва коефициент за отношението на основната месечна заплата в текущия месец и месеца, взет за база. За случаите, в които има промяна в основната месечна заплата за минал период, в който е и месеца, използван за база, добавката се изчислява автоматично като корекция за минал период.
Променена е базата за изчисление на перо 206 „Увеличение за извънреден труд“. То вече се изчислява на база на перо 18.
При въвеждане на съдържанието на болничните листове с дата след 01.07.2007 г. Трябва да се уточни дали лицето има право на обезщетение за временна нетрудоспособност в полето „Право?“. Стойността на полето по подразбиране е „Д“. За лицата, които нямат 6 месеца осигурителен стаж в това поле трябва да въведете „Н“.
Важно!!! Попълнете новите размери на добавките за научна степен в „Основни данни“ / „Ценз“ / „Научна степен“. Промяната трябва да се извърши преди създаване на трудово-правни документи с дата 1.7.2007 и след нея.
Създаване на нова таблица (таблици) за клас за работещите по трудово правоотношение. В нея трябва да се въведе % тр. стаж и пр. опит за времето от 1 до 3 години стаж. Не забравяйте, че с Постановление на МС е определен минимален размер от 0.6 % на година придобит трудов стаж и професионален опит.
За организации, в които има назначени работещи само по трудово правоотношение таблицата трябва да се създаде към 01.07.2007 г. В каталога за 07.2007, в „Тек. Данни“ / „Таблици“ в полето „N табл. клас“ трябва да се избере новата таблица.
За организациите, в които има назначени държавни служители, таблицата трябва да се създаде с дата, която е по-малка от датата на таблицата, която се използва за ДС. В допълнителните споразумения на работещите по трудово правоотношение, изготвени към 01.07.2007 г., в полето „Спец. клас“ трябва да се посочи новата таблица за клас.
Автоматично генериране на документи за стаж към дата 01.07.2007 г.
Автоматично генериране на допълнителни споразумения към дата 01.07.2007 г.
Установяване на гарантирания % за стаж.
Добавена е нова справка в меню „Дефицит“ / „Материали до дата“. Показва материалите, необходими за изпълнението на записаните и разрешените поръчки, които имат срок на завършване по-малък или равен на зададената дата. При изработването на справката се използват данните за въведената технология и текущата степен на изпълнение на поръчките.
Материалите са групирани по вид и са посочени в първата подформа. Втората подформа показва в какви детайли и поръчки се използва даденият материал.
В меню „Основни данни“ / „Общи параметри“ са добавени следните общи параметри:
101 „Генериране на документ за производство“, който показва дали трябва да се генерира автоматично документ за производство. При въведена стойност 0 се забранява генерирането на документ след завършването на маршрутната карта. При въвеждането на стойност, различна от 0, се генерира автоматично складов документ за производство.
102 „Генериране на документ за употребени ресурси“, който показва дали трябва да се генерира автоматично документ за употребени ресурси. При въведена стойност 0 се забранява генерирането на документ след започването на операцията от маршрутната карта. При въвеждането на стойност, различна от 0, се генерира автоматично складов документ за разход с номенклатурите и количествата им, които са необходими за изпълнението на дадена операция.
201 „Забрана за изтриване на изпълнена поръчка“, като за да се забрани се въвежда стойност различна от 0, а за да се разреши се въвежда 0.
202 „Забрана за изтриване на анулирана поръчка“, като за да се забрани се въвежда стойност различна от 0, а за да се разреши се въвежда 0.
203 „Забрана за промяна на изпълнена поръчка“, като за да се забрани се въвежда стойност различна от 0, а за да се разреши се въвежда 0.
204 „Забрана за промяна на анулирана поръчка“, като за да се забрани се въвежда стойност различна от 0, а за да се разреши се въвежда 0.
Създаден е нов служебен документ 65 Отчет за употребени ресурси. Той е свързан с операция за разход в модул „Складове“.
От тази актуализация ПОЛИКОНТ ще генерира автоматично документ за употребени ресурси, ако сте въвели стойност, различна от 0 в общ параметър 102.
При започване на операция към маршрутна карта, за която в технологичната структура има въведени необходими ресурси, програмата ще добави складов документ с код 65 и дата, съвпадаща с началото на операцията. Номенклатурите към него съвпадат с необходимите ресурси, а количествата са изчислени на база на въведените разходни норми и изработеното количество в операцията.
При изтриване на такава операция, документът се изтрива автоматично, а при промяна – се изтрива и се добавя с новата информация.
При автоматичното генериране и изтриване на документи за употребени ресурси е необходимо, съответният складов каталог да е създаден и да не е приключен.
Добавени са полета за „Поръчки“, „Пор.поз.“, „Външни поръчки“, „Външни пор.поз.“ в справките с информация за документите на модул „Складове“.