Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 3.339

ПОЛИКОНТ 3.339/ 1.11.2007

I. Модул „Работна заплата“

1. Промени при изчислението на платените отпуски

Промените се отнасят за платените отпуски за периодите след 1.7.2007. Те са свързани с новата ал.2 от чл.21 от НСОРЗ. Чрез нея се регламентира заплащането на добавка към платения отпуск в случая на промяна на работната заплата за периода на отпуска, която не е включена в базовото среднодневно брутно трудово възнаграждение.

Служебно перо 714

С текущата актуализация във всички периоди след 06.2007 се добавя ново служебно перо 714 Брутна заплата,пл.дни-отпуск. Добавянето е независимо от това дали каталозите са приключени или подписани. Ако даден период е бил заключен по време на актуализацията, перото 714 ще има параметър и стойност 0 за всички служители.

Перото 714 се изчислява по подобен начин на перото 704 Осн.заплата,пл.дни-отпуск, но съдържа договореното брутно трудово възнаграждение от месеца, предхождащ текущия, в който служителят има поне 10 отработени дни. Всички платени отпуски започнали през текущия месец ще използват данните за перото от миналия месец (отместване -1).

Общ параметър 76

По време на актуализацията във всички периоди след 07.2007 се добавя общ параметър 76 Коефициент между заплати при платен отпуск. В отключените каталози с неподписани ведомости общият параметър се добавя със стойност 4, а в останалите със стойност – 0. Общият параметър се използва в периодите след 07.2007. Той влияе на изчислението на платените отпуски по трудово правоотношение и показва дали определеното среднодневно брутно възнаграждение трябва да се умножи с коефициент между заплатите в базовия месец и месеца на ползване на отпуска. Коефициентът се изчислява само ако има повишение в заплатите.

При стойност 0 коефициент не се изчислява.

При стойности 1,2,3,4 ако в базовия месец договорената брутна заплата е 0 (перо 714 (-1) = 0), коефициентът се изчислява като основаната заплата към началото на текущия месец се раздели на основната заплата към началото на базовия месец.

При стойност 1 коефициентът е между договорената месечна брутна заплата в текущия и базовия месец.

При стойност 2 коефициентът е между договорената брутна заплата към началото на отсъствието в текущия месец и договорената месечна брутна заплата в базовия месец.

При стойност 3 коефициентът е между договорената брутна заплата към края на отсъствието в текущия месец и договорената брутна заплата в базовия месец.

При стойност 4 коефициентът е между договорената месечна брутна заплата в текущия и базовия месец, но само при условие, че към началната или крайната дата на отсъствието в текущия месец има повишение на брутната заплата спрямо базовия месец.

Документ за отсъствие

Добавено е ново поле във формата със съдържанието на документите за отсъствие след 1.07.2007 - „Брут.запл.“. То се попълва само в случаите на платен отпуск, в които се въвежда флаг за запазване 'Д'. В този случай базите за изчисление на платения отпуск не се изчисляват, а се задават от потребителите. Стойността на полето се използва в коефициента между заплатите от базовия и текущия месец.

Справка за изчислението на платен отпуск

От допълнителното меню на формата с текущия персонал („Текущи данни“ / „Персонал“) изберете „Спр.пл.отпуск“. Справката съдържа информация за изчислението на платения отпуск – дни, база, коефициенти на дни и заплати и др.

Преизчисляване на платените отпуски в приключените периоди

Ако имате модул „Корекции“ и желаете програмата да изчисли платените отпуски и в приключените вече периоди в съответствие с промените в НСОРЗ, трябва да направите следните стъпки:

  1. Да отключите периодите след 07.2007 от „Настройки“ / „Работа с каталози“.

  2. Да промените стойността на общ параметър 76 от 0 на 1,2,3 или 4. Препоръчваме Ви стойност 4, защото смятаме че в този случай изчислението е най-точно.

  3. От последния отчетен период да стартирате от „Справки“ изчисление с предишни периоди.

2. Нов интерфейс към SAP

Създадена е възможност за изготвяне на интерфейсен файл с данни за осчетоводяване в програма "SAP" (вариант за „Дуропак-Тракия папир“ АД). Файлът може да съдържа данни за работните заплати и за изплатените суми по граждански договори.

Използват се резултатите от конфигурирана от потребителя рекапитулация и зададени настройки за интерфейс. Изчислението на сумите в рекапитулацията се извършва по разходен център. За да се подготви и осъществи интерфейсът е необходимо да се направят следните стъпки:

1. В "Основни данни" / "Разходни центрове" в колоната "Сметка" се попълва за всеки център код, с който е свързан той. Имайте предвид, че за интерфейса се използват първите 8 знака от полето.

2. В "Справки" / "Генератор рекапитулации" се подготвя рекапитулацията, която ще се осчетоводява.

При създаване на файл с данни от заплатите няма ограничение върху перата, които могат да се включат в рекапитулацията. За изготвяне на файл с данни за сметките по граждански договори могат да се използват само следните пера: 900 - за начислената сума; 401, 402 - за "Пенсии"; 410, 426 - за "УПФ"; 454, 459 - за ЗО; 500 - за ДОД; 990 - за изплатената сума.

3. В "Справки" / "Интерфейс др.програми" се избира подготвената за интерфейса рекапитулация и се продължава от допълнителното меню с "Настройка". Във формата "Конфигуриране интерфейс" за всяко перо, участващо в рекапитулацията се задава начин на натрупване:

0 - по персонал

31 - по разходни центрове

30 - по разходни центрове и социално осигуряване

33 - по разходни центрове, социално осигуряване и възраст

Например: за пера 900, 348, 347 - начин 31; пера 401, 403, 405 - начин 33; пера 459, 454 - начин 30; пера 512, 513 - начин 0.

Попълването на останалите полета - сметки и аналитичности не е задължително, защото те не участват в интерфейсния файл. Данните за сметките се изобразяват обаче във формата за разглеждане на данните за експорт.

4. В "Справки" / "Интерфейс др.програми" се избира подготвената от вас рекапитулация и се продължава от допълнителното меню с "Интерфейс SAP Дуропак" или "Интерфейс SAP ГД" .

Във формата "Интерфейс SAP" се изобразяват данните, които ще се прехвърлят. Експортират се само първите 4 колони от формата. Записът във файл се извършва от допълнителното меню с "Експорт". Създава се текстови файл с фиксиран размер на записа. Името на файла се формира автоматично от текущата дата. За файла с данните за работната заплата разширението е '01', а за гражданските договори - '02'. Експортът може да се извършва многократно.

Внимание! Не забравяйте да подпишете ведомостите преди осъществяване на интерфейса!

Забележка: Промяната е направена по поръчка на „Дуропак-Тракия папир“ АД – гр.Пазарджик.

3. Нова възможност за изчисление на нощен труд

II. Модул “Платежни документи“

1. Файлове с платежни документи за Първа инвестиционна банка

В ПИБ могат да се приемат файлове с данни за платежни документи, които имат сравнително общ формат. В ПОЛИКОНТ е разработен такъв експорт.

Платежните документи, които могат да бъдат експортирани в тези формати са:

1. Избраните платежни документи, трябва да бъдат само в левове.

2. Сумите в документите трябва да са по-големи от нула.

3. За всеки вид документ се изготвя отделен файл. Името съдържа датата, на която е изготвен. Разширението е „DP“, последвано от номер на файла за деня.

Файловете могат да се изготвят от допълнителното меню на форма „Дневник-1“ или „Дневник-2“ на модул „Документи“ и от меню „Пл. документи“ на модул „Работна заплата“.

Забележка: Промяната е направена по поръчка на „Дуропак-Тракия папир“ АД – гр.Пазарджик.

III. Модул „Фактури“

1. Промяна в подреждането на документите

От тази актуализация документите във форми „Фактури“, „Сторно“ и „Проформи“ ще се показват в обратен ред. Това означава, че при извикване на първия запис ще се показва фактурата с най-голям номер, а при преместване на последния запис ще се отива на фактурата с най-малък номер.

IV. Отстранени грешки и извършени подобрения

  1. В генератора на справки може да се използва нов разрез – по разходни центрове и социално осигуряване.

  2. Въведено е ограничение при въвеждане на дните за отпуска в трудово-правните документи – 365 дни.

  3. В маршрутните карти вече се отпечатва и срокът на изпълнение.