Поликонт - интегрирана система за фирмено управление
Създадена е нова форма, която служи за описание на причините за прекратяване на правоотношение. С нея се работи в „Основни данни“ / „Причини за напускане“.
За всяка причина се въвеждат полета:
номер – уникално число, по-голямо или равно на 0;
наименование – текст 30 знака;
група на причината – 1 (по желание на работника), 2 (по желание на работодателя) и 3 ( Други).
Потребителите могат да добавят, изтриват и променят данни в таблицата. Последните две действия са възможни само при условие, че съответната причина не е използвана в документ за напускане.
В таблицата има един служебен запис с номер 0. Служебният запис не може да се променя и изтрива.
В документите за напускане са добавени три полета: номер и наименование на причина за напускане, група на причината. За посочване на причината може да се използва и форма за избор. Стойността по подразбиране на полето „Номер прич.“ е 0 (неизвестна причина). За всички съществуващи в системата документи към момента на актуализацията, полето автоматично е попълнено с 0.
Причината за прекратяване на правоотношението може да се променя само при условие, че съответният документ не е влязъл в сила.
Променена е справката за напусналите служители, която се изготвя за период и избрано структурно звено или цялото предприятие - „Справки“ / „Справки по структурата за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Напуснали служители“.
В нея са добавени следните нови колони:
Пол;
Местоживеене;
Възраст в години
Номер и име на причина за прекратяване;
Група на причината на прекратяване;
Номер и наименование на основание за назначаване–извлича се основанието за назначение от последния трудово-правен документ, предшестващ прекратяването.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Напускане-причини“.
Справката съдържа данни за служителите, които са освободени от цялото предприятие или избрано звено и неговите подзвена за зададения период от време. Срещу всяка причина за прекратяване се съдържа броят на прекратените правоотношения, свързани с нея.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Напускане-причини,подзв.“.
Справката е аналогична на справката от т.4, но данните са натрупани по причини за прекратяване и подзвена.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Напускане-групи“.
Справката съдържа данни за служителите, които са освободени от цялото предприятие или от избрано звено и неговите подзвена за зададен период от време. Срещу групата на причините за прекратяване се съдържа броят на прекратените правоотношения, свързани с нея.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Напускане-групи,подзв.“.
Справката е аналогична на справката от т.6, но данните в нея са натрупани по групи за прекратяване и подзвена.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Топ N причини за напуск.“ / Въвеждане на брой.
Справката съдържа данни за служителите, които са освободени от цялото предприятие или от избрано звено и неговите подзвена за зададен период от време. Работи се с първите N причини, където N е число от 1 до 20, зададено от потребителя.
Информацията в справката е представена в графичен вид с тип на графиката PIE (пита). Тя изобразява процентното съотношение за всяка от причините. Всички причини с брой след N-тата причина са натрупани и се изобразява техният общ брой и съответно процент.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Групи причини за напуск.“
Справката е подобна на справката от т.8, но изобразява процентното съотношение на групите на причините за прекратяване.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Сравнение по причини и год.“ / Избор на причина.
В диалогова форма се въвежда начална и крайна година и периоди, на които да се разделя всяка година – 1,2,3,4 или 6 месеца.
Справката съдържа данни за служителите, които са освободени от цялото предприятие или от избрано звено и неговите подзвена за зададен период от време между началната и крайната година. Програмата изчислява броят на напусналите по зададената причина за периоди от 1, 2, 3, 4 или 6 месеца. Справката изобразява данните за всяка година с отделна линия.
Работи се в „Справки“ / „По структ.за период“ / Избор на период / Избор на звено / F5 / “Сравнение по причини и год.“ / Избор на група.
В диалогова форма се въвежда начална и крайна година и периоди на които да се разделя всяка година – 1,2,3,4 или 6 месеца.
Справката е аналогична на справката от т.10, но съдържа информацията за избрана група на причините за прекратяване – по желание на работника, по желание на работодателя или други.
Забележка: Всички промени, свързани с анализа на причините за напускане са направени по поръчка на „Идеал Стандарт-България“ АД.
Направена е промяна в начина на изготвяне на декларация 6. Отпада ограничението в една декларация да се включват най много четири редовни или два коригиращи записи. Във всяка декларация могат да се включват колкото е необходимо редовни, изтриващи или коригиращи записи. Резултатите се изобразяват в табличната форма последователно. Във файла се формират толкова редове, колкото са декларациите, групирани по четири на ред.
Добавена е възможност за изготвяне на експортен файл с данни за осчетоводяване в програма "LEADER". Използват се резултатите от конфигурирана от потребителя рекапитулация и зададени настройки за интерфейс. Изчислението на сумите в рекапитулацията се извършва по разходен център. За да се подготви и осъществи интерфейсът е необходимо да се направят следните стъпки:
1. В "Основни данни" / "Разходни центрове" в колоната "Сметка" се попълва за всеки център разходната сметка, с която е свързан той. В колонката аналитичност се попълват данни за фиксираната аналитичност към сметката.
2. В "Справки" / "Генератор рекапитулации" се подготвя рекапитулацията, която ще се осчетоводява.
3. В "Справки" / "Интерфейс др.програми" се избира подготвената за интерфейса рекапитулация и се продължава от допълнителното меню с "Настройка". Във формата "Конфигуриране интерфейс" за всяко перо, участващо в рекапитулацията се попълва информацията, необходима за осчетоводяване: сметка дебит и кредит, аналитичност дебит и кредит.
Задава се начин на изчисление на стойността на перото. Възможните начини са:
-1 - общо за предприятието
11 - по социално осигуряване
12 - по соц.осиг. и възраст
30 - по РЦ, социално осигуряване
31 - по РЦ
32 - по РЦ без отделяне на корекциите
33 - по РЦ, СО и възраст
35 - РЦ с разпределяне
36 - РЦ с разпр.без отделяне на корекц.
37 - по персонал, РЦ с разпределяне
38 - РЦ, СО и възраст с разпред.
В начините, които съдържат разходен център можете да попълните полето "N на РЦ". В този случай при създаване на интерфейсния файл счетоводното записване ще се състави само за зададения разходен център.
Аналогично, за начините, които съдържат социално осигуряване можете да попълните поле "N на сх.", за начини 12, 33 и 38 - поле "Преди 60?".
При конфигурацията могат да се използват и макроси: за сметките - #СМ#, а за аналитичността - #АН#. Тези означения показват на програмата, че трябва да извлече данните за сметката и аналитичността от съответния разходен център. Можете да използвате макросите, само ако използвате някой от разрезите с разходни центрове.
Възможно е настройката да се извърши по два начина - общо за всички разходни центрове или индивидуално за всеки център. При първия начин полетата за разходен център трябва да останат празни.
Ако се използва макрос #СМ# в "сметка дебит" или "сметка кредит", програмата извлича кодът на сметката от данните за разходните центрове.
4. В "Справки" / "Интерфейс др.програми" се избира подготвената от вас рекапитулация и се продължава от допълнителното меню с "Интерфейс LEADER". В диалоговата форма се попълват данни в полетата "Номер на папка" (например 421) и "Вид документ" (421S). Във формата "Интерфейс LEADER" се изобразяват данните, които ще се прехвърлят. Записът във файл се извършва от допълнителното меню с "Експорт". Файлът е с формат DBASE-3. Името му по подразбиране е формирано от текста, който сте попълнили във "Вид документ", а разширението е "PRO". Потребителите могат да променят името и да задават място на съхранение на файла. Експортът може да се извъшва многократно.
Внимание! Не забравяйте да подпишете ведомостите преди осъществяване на интерфейса!
Забележка: Интерфейсът е разработен по поръчка на „Юрий Гагарин“ АД-гр.Пловдив.
Добавена е възможност за копиране на дълготраен актив, в случай на заприходяване на повече еднакви активи, придобити с един и същ документ.
Работи се в "Текущи данни" / "Дълготрайни активи 1 или 2". Избира се актива, който искате да копирате и от допълнителното меню (F5) се избира "Копиране". Изобразява се екран, в който се въвежда инвентарния номер, под който заприходява новия актив. Двата актива имат различни инвентарни номера, но еднакви основни данни и хронология.
Добавена е нова справка, която съдържа информация за дълготрайните активи, които имат промяна в стойността през избрания период.
Изготвя се от "Справки" / "Промени в ДА" / "Движение" / "По стойност".
Променен е начинът на изтегляне на разходния център в текущите данни за персонала, когато общ параметър 69 има стойност, различна от 0. До текущата актуализация извличането ставаше от звеното, определено с активния трудов-правен документ. След 390 актуализация програмата най-напред ще провери дали е попълнен разходен център в щатното място на съответния служител и ще препише неговия номер в текущия персонал. В противен случай ще търси разходен център в звеното.
Пуснат е експортът към Корпоративна и търговска банка.
При започване на работа с модул „НОИ-Обезщетения“ вече можете да попълните информацията за декларираните вече от служителите банкови сметки за изплащане на обезщетенията. Създават се фиктивни описи, които не се предават в НОИ. В тях се включват документи от вид '3' (промяна на обстоятелствата), номерата на служителите и декларираните от тях сметки.