Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 3.428

ПОЛИКОНТ – 3.428/ 30.09.2011

І. Модул Граждански договори

Във връзка с приемането на Изборен кодекс са направени изменения в Кодекса за социално осигуряване.

На основание чл.18, ал. 3 от Изборния кодекс, членовете на избирателните комисии за времето, необходимо за работата им в съответната комисия (РИК, ОИК и СИК), се осигуряват като лица, упражняващи трудова дейност на изборна длъжност. Тези лица, съгласно чл.4, ал.1, т.8 от КСО, са задължително осигурени за общо заболяване и майчинство, инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт, трудова злополука и професионална болест и безработица.

На основание чл.18, ал.2 и 3 от ИК, възнагражденията не се облагат с данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Осигурителните вноски по КСО и Закона за здравното осигуряване са за сметка на републиканския бюджет.

Осигурителния доход, върху който се дължат осигурителни вноски е в съответствие с чл.6, ал.3 от КСО. За членовете на избирателни комисии, които получават доходи и на други основания по чл.4 от КСО, осигурителните вноски се внасят върху сбора на осигурителните им доходи, но върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. При получаване на възнаграждението си, членовете на избирателните комисии, които получават доходи и на други основания, декларират сумите, върху които са осигурени. Нетното възнаграждение е начисленото или изплатено възнаграждение без приспадане на осигурителните вноски.

Забележка: Промените и начина на осигуряване за членовете на ЦИК не са обект на тази актуализация.

1. Нова схема за социално осигуряване.

Добавена е нова схема № 71 "За членове на избирателни комисии", която ще се използва при изготвянето на сметките за изплатени суми за членовете на РИК, ОИК и СИК.

По време на актуализацията схемата се добавя във всички отчетни периоди след 01.08.2011 г.

Може да разгледате схемата и дължимите осигурителни вноски от "Текущи данни" / "Осигурителни схеми".

ІI. Модул НАП/НОИ

1. Промяна в Декларация 1

Направена е промяна в декларация №1 за членовете на избирателни комисии (РИК, ОИК и СИК) с код за вид осигурен 71, в съответствие с Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № H-8 от 29.12.2005 г., публикувана в бр. 55 на ДВ. Промените са в полета:

- 16 - в позиция 4 и 5 не се попълват данни за законоустановеното и дневното работно време;

- 16.7 и 16.8 - не се попълват данни за отработените часове;

- 34 - се попълва нетното възнаграждение.

ІIІ. Модул Платежни документи

1. Платежни документи за осигурителните вноски на членовете на избирателни комисии

Създадени са нови служебни шаблони: 51 "ДОО чл. изб. ком.", 63 "Трудова злополука изб. ком.", 151 "Универсален пенс. фонд изб.ком." и 451 "ЗО чл. изб. ком.". В тях са включени осигурителните вноски на схема 71 "За членове на избирателни комисии".

Ако във вашата организация има осигурени лица с вид осигуряване 71, можете да заредите новите шаблони 51, 63 и 151 и 451. За целта трябва да извършите следните стъпки:

  1. От „Пл.док.“ / „Шаблони-банки“ / „Служебни“ с F5 и „Копиране“ можете да заредите служебните шаблони. Задайте начален и краен номер на шаблон 51 и посочете сметката на НАП, по която ще правите съответните преводи. Направете същото и за останалите шаблони.

  2. След зареждането на шаблоните, трябва да ги редактирате от „Пл.док.“ / „Шаблони-банки“ / „Контрагенти“. Имайте предвид, че заредените шаблони се добавят накрая на таблицата. Попълнете вид на платежен документ 11 Платежно нареждане бюджет, банковата сметка на фирмата.

ІV. Модул Работна заплата

1. Промяна за специализантите, получаващи възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност

Направена е промяна при изчисляването на осигурителните вноски за специализантите, получаващи възнаграждение по договор за обучение за придобиване на специалност. Считано от 01.09.2011 г. за този вид осигурени лица се дължат осигурителни вноски върху получените възнаграждения, но върху не по-малко от минималната месечна работна заплата за страната, съгласно второ изречение на чл.6, ал.3 от КСО. До 31.08.2011 г. осигурителните вноски се дължаха върху доход, който не може да бъде по-малък от минималния осигурителен доход, определен за основната икономическа дейност на осигурителя и квалификационната група на специализанта.

2. Промяна за балерини, балетисти и танцьори в културни организации

Считано от 01.09.2011 г., осигурителните вноски за балерини, балетисти и танцьори в културни организации (лицата по чл.69а от КСО) са в размер на работещите при условия на втора категория труд. За периода от 01.01.2011 г. до 31.08.2011 г. осигурителните вноски са в размерите за работещите при условията на трета категория труд.

В тази връзка за лицата по чл.69а от КСО, считано от 01.09.2011 г. е необходимо да се създадат нови документи за социално осигуряване (документ от вид 5), в които да се уточни, че лицето работи при условия на втора категория труд (Вид - 3 "Работещи при усл. втора категория труд" и схема 2 "Втора категория - всички осиг. случаи).

V. Модул „Фактическа себестойност“

1. Справка за приключили външни поръчки за период

Справката се стартира от „Справки“ / „Анализ прикл.ВнП“. Тя съдържа информация за всички външни поръчки, които са приключили през съответния отчетен период. За всяка приключена външна поръчка се изобразяват следните данни:

От допълнителното меню за текущата външна поръчка може да изготвите справката „Фактическа стойност“, от която може да получите информация за договорената, фактурираната и фактическата стойност на позициите към нея.

VI. Отстранени грешки и извършени подобрения
  1. Направена е промяна в данните за фирмата, като в полето "Електронна поща" може да се въвежда e-mail до 60 символа.

  2. Направена е промяна в данните за длъжностните лица, описани към контрагентите, като в полето "Ел. поща" може да се въвежда e-mail до 60 символа.

  3. Направена е промяна при генерирането на платежни документи от шаблони за сметки по граждански договори. Тя е свързана с определянето на периода, за който се отнася плащането. До текущата актуализация периодът се определяше от началната и крайната дата на всяка сметка. След актуализацията периодът се определя съответно от първия и последния ден на отчетния период, в който попадат началната и крайната дата на всяка сметка.