Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 3.439

ПОЛИКОНТ – 3.439 / 05.03.2012

I. Модули „Поръчки“, „Фактури“ „Складове“, „Себестойност“

1. Работа с две мерни единици

Както знаете, цените на номенклатурите се въвеждат във форма „Номенклатури“ или форма „Групи номенклатури“. От тази актуализация програмата ще може да приема цени с точност до четвъртия знак. Добавя се и ново поле - „Ц1?“. То Ви позволява да уточните за коя мерна единица се отнася цената в ценоразписа („Д“ - за първата“ и „Н“ - за втората). Чрез него Вие посочвате и предпочитаната мерна единица при договаряне на цените в поръчките и при фактуриране на съответната номенклатура. Ако въведете „Н“ във флага „Ц1?“ трябва задължително да въведете и данни за втората мерна единица на номенклатурата.

Актуализацията добавя възможността за едновременна работа с две мерни единици при фактуриране, външни поръчки и поръчки за доставка (досега това можеше да става само в складовите документи). За тази цел в съответните форми се добавят полета за количества във втората мерна единица и зададения флаг „Ц1?“ - от номенклатурата.

При поръчките програмата интерпретира договорената цена вече в зависимост от стойността на флага – като цена в първата мерна единица или като цена във втората мерна единица.

Променен е начинът за изчисление на стойност на поръчка. Използват се данните за договорената цена и съответно количеството в първата или втората мерна единица. В тази връзка е променен и начинът за зареждане на договорени цени от ценоразписа. Променена е и печатната справка за външна поръчка и поръчка за доставка. В нея се съдържат данни за количествата в двете мерни единици. Договорената цена и стойност се отпечатват срещу мярката, за която са определени.

При зададени две количества печатните образи на фактурите (известията и проформите) ще ги съдържат, но цените и стойността ще се отпечатват само за предпочитаната мерна единица.

При изработване на фактура на базата на складов документ във фактурата се прехвърля и второто количество, ако съществува. При създаване на фактура за външна поръчка се използва договорената цена за съответната поръчка.

Променени са печатните и табличните справки за експедирани количества по поръчка. Те също съдържат информация за количествата във втората мярка.

При установяване на цените за продажба в ценоразписа на база на изчислената планова себестойност, програмата се съобразява с флага „Ц1?“. Същото се отнася и за установяването на цените на база информацията в модулите „Складове“ и „Фактическа себестойност“ („Сравнение прод.цени“).

Справките за планова и фактическа себестойност на поръчките са преработени и сега показват количеството на номенклатурата и във втората мерна единица.

Важно!!! Програмата ще поддържа съответствие между двете количества автоматично само ако Вие сте задали коефициент за преобразуване (поле „М2_М1“) при описанието на номенклатурата. Ако такъв коефициент не е зададен трябва да се работи само с количества в първата мерна единица или да се въвеждат и двете количества.

Основните изчисления в модули „Поръчки“, „Складове“, „ Фактури“, „Планова себестойност“, „Фактическа себестойност“ се извършват само за количества в първата мерна единица.

IІ. Модул "Платежни документи"

1. Приходни и разходни ордери във валута

Създадена е възможност за въвеждане на информация в дневника на платежните документи за приходни и разходни ордери във валута. Използват се видове документи 2 – за приходни ордери и 6 – за разходни ордери. Документите могат да се въвеждат в таблична („Дневник-1“) или блокова форма („Дневник-2“). Информацията, която се попълва за ордерите съответства на тази за ордерите в лева. Допълнително се посочват парична единица и курс към лева. Ако не въведете курс програмата ще извлече валутния курс за съответната валута към датата на платежния документ, който сте въвели във формата с валутните курсове („Основни данни“ / „Валутни курсове“). Полето за стойност в лева се изчислява автоматично на база стойността в паричната единица и курса. Ако към платежния документ въвеждате информация за плащания по фактури, програмата автоматично изчислява стойностите в парична единица и лева.

Номерацията на касовите ордери във валута е уникална в рамките на календарната година. Ако желаете номерацията на ордерите да е обща за всички години е необходимо да въведете ръчно номера на първия касов документ за годината.

Печатните образи на валутните касови документи са подобни на тези в лева. Те съдържат допълнително информация за паричната единица, валутния курс и стойността в лева. Ако сте посочили типова операция за документа при отпечатването ще се съдържат данни за контирането му.

2. Автоматично създаване на ордери във валута

В модул „Фактури“ е създадена възможност за генериране на приходен касов ордер от фактура, изготвена във валута. В този случай ордерът се създава в паричната единица на фактурата. От нея се извличат и данни за курса, стойността във валута и лева, контрагента, получателя, основанията за плащане. При промяна на фактурата се актуализират и данните за ордера, който е изготвен на нейна база.

В модул „Счетоводство“ може да създавате автоматично касов ордер във валута за погасяване на задължения. Работи се по аналогичен начин на работата с ордера в лева. За да може да използвате тази възможност е необходимо разчетната сметка за задължения да има аналитични признаци 2 „Парична единица“ и 4 „Количество“. При генериране на касовия документ програмата ще използва курса към датата на документа. Ако желаете след като създадете документа може да редактирате в него курса към лева.

3. Автоматично контиране на касови ордери във валута

С текущата актуализация е добавена възможност за автоматично контиране на приходни и разходни касови ордери във валута. Начинът на работа е аналогичен на начина на работа с другите платежни документи. За документа се избира предварително създадена типова операция и след това се извършва контиране. Може да се работи в дневника на платежните документи или в специализираната форма за контиране на платежни документи в модул „Счетоводство“. Във втория случай имате допълнителни възможности за контиране на документите по вид, по период и др.

4. Справка за валутни касови документи

Добавена е нова справка в модул "Документи" / "Документи" / "Справка валутни кас.док." или в модул "Работна заплата" / "Пл. Док."/ "Справка валутни кас.док.". Справката се изготвя за избран период. Съдържа пълна информация за валутните приходни и разходни касови ордери по вид валута.

IІІ. Отстранени грешки и извършени подобрения

  1. Добавени са нови основания за прекратяване на трудовите правоотношения, във връзка с промени в КТ, публикувани в ДВ бр.7/24.01.2012г.

  2. Направена е промяна в текста на гражданския договор.

  3. В дневника на банковите платежни документи са добавени полета за курс към лева и стойност в лева. Полетата са незадължителни за въвеждане. Информацията от тях се използва при автоматичното контиране на банковите документи във валута.

  4. В модул „Финансов контрол“ е създадена възможност за генериране на контролен лист за извършване на разход на база на касови ордери във валута. Ако за платежния документ има данни за плащания по фактури те ще се препишат в контролния лист. От касовия ордер се извличат само стойностите в лева.

  5. В модул „Финансов контрол“ е добавен контрол при задаване на период за изготвяне на справките.

  6. При изпращане на отчет по e-mail е добавена възможност за попълване на името на файла.