Поликонт - интегрирана система за фирмено управление
С текущата актуализация в ПОЛИКОНТ е добавена възможност за създаване на интерфейсни файлове към програма „Навижън“. Файловете се разделят на три вида по данните, които съдържат:
файл с данни за работни заплати;
файл с данни за изплатените сметки по граждански договори;
файл с данни за отписване по Стандарт 19.
Използват се резултатите от конфигурирана от потребителя рекапитулация и зададени настройки за интерфейс. Изчислението на сумите в рекапитулацията се извършва общо, по персонал или по разходен център. За да се подготви и осъществи интерфейсът е необходимо да се направят следните стъпки:
1. В "Основни данни" / "Разходни центрове" в колоната "Сметка" се попълва за всеки център разходната сметка, с която е свързан той. В колонката аналитичност се попълват данни за фиксираната аналитичност към сметката.
2. В "Справки" / "Генератор рекапитулации" се подготвя рекапитулацията, която ще се осчетоводява.
При създаване на файл с данни от заплатите няма ограничение върху перата, които могат да се включат в рекапитулацията.
За изготвяне на файл с данни за сметките по граждански договори могат да се използват само следните пера:
900 - за начислената сума
401, 402 - за "Пенсии"
410, 426 - за "УПФ"
454, 459 - за ЗО
500 - за ДОД
990 - за изплатената сума.
За файл с данни за отписване на провизиите по Стандарт 19 могат за се използват само следните пера:
251 - за сумата на отпуските
900 - за сумата на отпуските заедно с предвидената индексация
401 - за "Пенсии"
403 - за "Общо заболяване"
405 - за "Трудова злополука"
406 - за "ППФ"
409 - за "УчПф"
410 - за "УПФ"
431 - за "Безработица"
432 - за "Гарантирани вземания"
454 - за ЗО
493 - за общата сума на осигуровките
3. В "Справки" / "Интерфейс др.програми" се избира подготвената за интерфейса рекапитулация и се продължава от допълнителното меню с "Настройка". Във формата "Конфигуриране интерфейс" за всяко перо, участващо в рекапитулацията се попълва информацията, необходима за осчетоводяване: сметка дебит и кредит, аналитичност дебит и кредит.
В полето "Начин" се задава начин на натрупване за перото: -1 за изчисление на общата стойност на перото, 0 - за изчисление по персонал и 30, 31, 32 или 33 - за изчисление на стойността с натрупване по разходни центрове. За отписването по Стандарт 19 са разрешени само начини -1 и 31.
Ако в полето "Знак" се въведе '-', изчислената стойност на перото в интерфейсния файл ще участва с обратен знак.
Възможно е настройката да се извърши по два начина - общо за всички разходни центрове или индивидуално за всеки център. При първия начин полетата за разходен център трябва да останат празни. Могат да се използват и макроси: за сметките - #СМ#, а за аналитичност дебит - #АН#.
Ако се използва макрос #СМ# в "сметка дебит" или "сметка кредит", програмата извлича кодът на сметката от данните за разходните центрове.
4. Изготвянето на файловете се извършва в „Работна заплата“ - „Справки“ / „Интерфейс др.програми“ / Избор на рекапитулация. От допълнителното меню ще се избира „Интерфейс Навижън“, „Интерфейс Навижън-ГД“ или „Интерфейс Навижън-Ст19“. При създаването на файловете в ПОЛИКОНТ се използват данните от съответните модули и те се експортират в зависимост от извършената конфигурация.
Данните се изобразяват във форма. Като се използват вградените инструменти на програмата, данните се експортират във файл, като името на файла се определя от потребителя. Файловете трябва да се изготвят във формат MS Excel. Полетата, които трябва да се включат във файла са: „Дата на зап.“, “ДЕБИТ“, “КРЕДИТ“, “Стойност“, “Пояснения“ и „Разходен център“.
Забележка: Интерфейсът към „Навижън“ е създаден по поръчка на „Юрий Гагарин“ АД.
Добавени са два нови печатни образи на граждански договори. Те са разработени по приложени образци.
Забележка: Новите печатни образи са разработени по поръчка на „Астра Зенека-България“.
В справката по категории от допълнителното меню може да се изготви справка, в която могат да се разгледат данните по активи.
При автоматичното контиране на фактура, издадена във валута се общата стойност и ДДС във валута се попълват в аналитичен признак „Количество“ на сметките от съответните статии.
Променена е минималната месечна работна заплата от 270 на 290 лв. в създадените периоди след 1.5.2012 (общ параметър 2).