Поликонт - интегрирана система за фирмено управление
В чл. 49, ал. 4, т. 8 от ЗДДФЛ (ДВ, бр.97 от 2016 г.) е създадена нова разпоредба във връзка с определянето на годишния данък от работодателя по основното трудово правоотношение за доходите от трудови и приравнени на тях правоотношения. Добавено е ново изискване към работниците и служителите, които ползват данъчни облекчения, а именно, че работникът или служителят трябва да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения.
По силата на тази разпоредба, при ползване на данъчните облекчения чрез работодателя по основното трудово правоотношение, работникът/служителят в срок от 30 ноември до 31 декември на данъчната година следва да представи писмена декларация:
Представя се една от двете декларации в свободен текст.
С първия вид декларация работникът/служителят декларира пред работодателя по основното трудово правоотношение, че няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаване на тази декларация.
С втория вид декларация работникът/служителят декларира, че ще подава годишна данъчна декларация, като в тази хипотеза не е налице изискване към момента на подаването на тази декларация лицето да няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения. При представянето на този вид декларация от работникът/служителят, работодателят не се интересува, дали същият има подлежащи на принудително изпълнение публични задължения към момента на подаването й или не. За физическите лица в тази хипотеза ще е валидно изискването да нямат задължения към датата на подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ.
Когато работодателят по основното трудово правоотношение разполага с една от посочените две декларации от работника/служителя, може да приложи данъчните облекчения при наличието и на останалите условия и обстоятелства за това.
В "Основни данни" / "Категория администрация" е добавено ново поле "Раб.с?", което показва дали в трудовия договор и допълнителното споразумение да се отпечатва информация за работната седмица ('Д' или 'Н').
В "Основни данни" / "Категория администрация" е добавено ново поле "Пер. на отч?", което показва дали в трудовия договор и допълнителното споразумение да се отпечатва информация за периода на отчитане на работното време ('Д' или 'Н').
Във връзка с добавените полета е направена промяна при отпечатване на трудовия договор и допълнителното споразумение.
В "Основни данни" / "Категория администрация" е добавено ново поле "Авт.дати СО?". Стойността на подразбиране на полето е 'Н'. В този случай програмата работи по познатия начин, т.е потребителите въвеждат сами датите на документа от вид 5. При стойност 'Д' на полето програмата актуализира крайната дата на документа за социално осигуряване при влизане в сила на документ за прекратяване на правоотношение 15. В този случай автоматично се променя крайната дата на последния документ за социално осигуряване, който е започнал след трудовия договор и не е приключил преди прекратяването. При излизане от сила на документа за прекратяване крайната дата на документ от вид 5 се премахва, стига това да не води до припокриване с периодите на действие на други документи за осигуряване.
Създадена е възможност за автоматично разпространяване на промени в технологията за производство на дадена номенклатура. Промените се отразяат само в съществуващите поръчки, които са в записано състояние. Както и досега, промените в технологията при съществуващи поръчки за съответните номенклатури са възможни само ако стойността на общ параметър 3 "Забрана за промяна на техн. при съществ. поръчка" е 0.
Промените, които се следят и действията на програмата са описани в следващата таблица:
Промени | Действия |
---|---|
Номенклатура - брой детайли в поръчка, процент за увеличаване на размера на вътрешната поръчка. | Освобождаване на автоматично ангажирани ресурси от ВнП. ВнП става неосигурена. |
Добавяне на нова технологична операция. | Добавяне на операцията към съответните позиции на ВтП. ВтП става неосигурена. |
Изтриване на технологична операция. | Изтриване на операцията от съответните позиции на ВтП. Освобождаване на автоматично резервирани ресурси за ВтП. ВтП стават неосигурени. |
Промяна на вида работа, нормативното време, нормативното количество или разценката в операция. | Преписване на промените във ВтП. |
Добавяне на нов ресурс към технологична операция. | Позицията от ВтП става неосигурена. |
Изтриване на ресурс към технологична операция. | Освобождаване на автоматично резервирани ресурси за ВтП. Освобождаване на ръчно ангажирани ресурси. ВтП стават неосигурени. |
Промяна на ресурс, приоритет на ресурс, позиция на ресурс и разходна норма. | Освобождаване на автоматично резервирани ресурси за ВтП. Освобождаване на ръчно ангажирани ресурси. ВтП стават неосигурени. |
Промените са направени по поръчка на "Габинвест" ЕООД - гр. Габрово.