Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 4.579

ПОЛИКОНТ - 4.579 / 03.08.2018


I. Сумирано изчисление на работното време

1. Промени в начина на изчисление на нормата часове и дни

В ДВ бр.58/2018 г. е публикувана промяна на Наредбата за работното време, почивките и отпуските в сила от 01.07.2018 г. Променени са чл.9б, 9в и е добавен нов чл.9г. Тези промени са свързани с начина на определяне на нормата на продължителност на работното време при сумирано изчисление. 

Припомняме, че до началото на 2018 г. нормата на работното време се изчисляваше от работните дни по официалния календар, намалени с дните в отсъствие по календар с изключение на отсъствията поради временна неработоспособност, бременност и раждане и умножени по дневната продължителност на работното време, определено в трудовия договор.

От началото на 2018 г. нормата на работното време се изчисляваше от работните дни по официалния календар, намалени с дните в отсъствие по календар, включително отсъствията поради временна неработоспособност, бременност и раждане и умножени по дневната продължителност на работното време, определено в трудовия договор.

От 01.07.2018 г. най-напред се изчислява нормата по правилата, действащи преди началото на 2018 г. От получените часове се изваждат часовете във временна нетрудоспособност, бременност и раждане и осиновяване на дете до 5-годишна възраст по утвърдения поименен график на съответния служител (след превръщане на нощните часове в дневни).

Направена е и промяна при декларирането на извънредния труд пред Инспекцията по труда. В него вече се включват часовете след превръщане на нощните в дневни.

Във връзка с публикуваните промени са променени алгоритмите и справките, свързани със сумираното изчисление на работното време. Новият начин на работа се контролира от стойността на общ параметър 100 "Начин за изчисляване на норма дни и часове при СРВ". След прилагане на актуализацията общият параметър вече има стойност 2 в отключените и неподписани каталози след 01.07.2018 г.

Ако по време на актуализацията месец юли 2018 е бил заключен или с подписани ведомости, общ параметър 100 ще остане със стойност 1 и начинът на изчисление ще отговаря на описания начин от началото на 2018 година. Ако имате служители, назначени на сумирано работно време и желаете да направите преизчисления за тях в месец юли по новите правила, е необходимо да отключите каталога за месец юли и да въведете в общ параметър 100 стойност 2.

II. Модул "Счетоводство"

1. Приключване на сметки чрез разпределяне с коефициенти

В модул „Счетоводство“ е създадена нова възможност за автоматизиране процеса по приключване/закриване на дебитни и кредитни салда и обороти на аналитични сметки. 

Работи се в меню "Счетоводни операции" / "Приключване СЧЕТОВОДСТВО" по следния начин:

  1. Подготвят се типови операции за сметките, за които ще се съставят автоматични записвания за приключване. Типовите операции трябва да съдържат статии за основната сметка и кореспондиращата сметка. За основната и кореспондиращата сметка се попълва информация за част или за всички салдови аналитични признаци. Срещу всяка счетоводна статия в полето за стойност се въвежда коефициент/процент, който ще се използва като база за изчисление и разпределяне на стойностите при автоматичното контиране.
    Например: Ще се приключва дебитен оборот на сметка 618 за разходен център 2120 Производство общо. Той ще се прехвърля в сметка 611, която също е аналитична по разходни центрове с коефициенти към други разходни центрове. Типова операция 245:
    статия 1: дебит 6111, РЦ - 2120 Разходен център 2120, вид разход – празен, кредит - 618 РЦ – 2110 Производство общо, вид разход - празен; стойност – 0.5
    статия 2: дебит 6111, РЦ - 2125 Разходен център 2125, вид разход – празен, кредит - 618 РЦ – 2110 Производство общо, вид разход - празен; стойност 5 и т.н
  2. Във формата за конфигуриране на типовите операции за автоматично приключване на сметки се задава начин на приключване - дебитно салдо, кредитно салдо, дебитен или кредитен оборот.
    В нашия пример срещу всяка статия от типова операция 245 се въвежда "дебитен оборот".
  3. Избира се дата на записване (например 31.05.2018) и се посочва папката, в която трябва да се съставят счетоводните статии за приключване. Задава се период за изчисление на оборотна ведомост за сметката, която се приключва (01.05.2018 – 31.05.2018).
  4. От допълнителното меню се избира "Контиране с разпределяне".
  5. При приключване на дебитен/кредитен оборот или салдо програмата проверява дали във всички статии на типовата операция кредит/дебит сметката е еднаква. Допълнително изискване е салдовите признаци на основната сметка във всяка от статиите да има едновременно попълнена информация или не. Например: Разходният център е попълнен във всички статии, а видът на разхода е празен във всички статии.
  6. ПОЛИКОНТ изчислява дебитните или кредитните обороти/салда на сметката по салдови признаци за всяка комбинация от салдови аналитични признаци на приключваната сметка. Ако в типовата операция е зададена стойност на някой аналитичен признак стойностите се изчисляват само за него. В нашия пример това е разходен център 2120 Производство общо.
  7. От типовата операция се извличат счетоводните статии и съответните проценти за аналитичните признаци. Например: за сметка 618, дебитният оборот за РЦ 2110 и вид разход 1 Материали = 127.76.
  8. За всеки получен дебитен/кредитен оборот или салдо се съставят статиите от типовата операция, като стойностите им се получават чрез разпределение на база зададените коефициенти/проценти. Например: за статия 1 сумата се изчислява като 0.5 се умножи по 127.76 и се раздели на 100 (общата сума от коефициентите). Разпределените стойности се сумират и статията с най-голям коефициент поема разликата до стойността, която се разпределя. 
  9. При съставяне на статиите за приключване, за кореспондиращата сметка се използват попълнените аналитични признаци в статията на типовата операция, а ако те са празни, се използва признакът от приключваната сметка. Например: За сметка 6111  се попълни РЦ – 2120, а вид разход – 1 Материали се извлича от приключваната сметка.

Новата възможност е създадена по поръчка на "Габинвест" ЕООД.

III. Модул "Фактури"

1. Печат на складови документи във фактура за износ

Във фактурата за износ е добавена нова възможност за отпечатване на номерата на складовите документи (товарителници, опаковъчни листа), които са свързани с нея. Тези номера се отпечатват под заглавието на документа.

Създаден е общ параметър, който контролира това отпечатване. Той е под номер 107 - Печат на складови документи във фактура за износ. Ако общият параметър е със стойност, различна от 0, номерата на скаловите документи ще се отпечатват. Ако стойността е равна на 0, този текст няма да излиза във фактурата за износ.

По време на актуализацията стойността на този параметър се установява по подразбиране в 0.

Новата възможност е създадена по поръчка на "Габинвест" ЕООД.

IV. Нови сметки на НАП за плащане на данъци и осигурителни вноски

От 1 август 2018 г. плащането на данъци и осигурителни вноски във всички офиси на НАП в град София, включително дирекция „Средни данъкоплатци и осигурители“ – София, както и в офисите на НАП Габрово, Добрич, Кърджали, Монтана, Перник, Русе, София-Област, Стара Загора и Ямбол, става по нови банкови сметки, поради осъществено вливане на „СИБАНК“ ЕАД в „ОББ“ АД.

В тази връзка е необходимо клиентите, за които промяната се отнася, да въведат новите банкови сметки на НАП в ПОЛИКОНТ и да ги свържат с шаблоните на платежните документи, които използват.

V. Извършени подобрения и отстранени грешки