Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

Untitled

ПОЛИКОНТ 3.236 / 8.08.2003


I. Нова добавка “Валута”

Създаденa е нова добавка към модул “Счетоводство” - “Валута”. Тя разширява функциите на модула за извършване и отчитане на валутни операции: изчисление и записване на текущи курсови разлики и осъществяване на периодична оценка на валутните сметки, вземанията и задълженията в чуждестранна валута.

Формите за въвеждане, както и справките са достъпни от менюто на модул “Счетоводство”.

1. Валутни курсове

Работи се във “Валута”/”Валутни курсове”.

Формата съдържа списък на валутните курсове, подреден по дата и парична единица. В нея потребителите могат да добавят, изтриват и модифицират данните. Всеки ред съдържа информация за датата, паричната единица и стойността на валутния курс. Паричната единица се задава директно чрез въвеждане на номера й в полето "Вал.=>" или се избира чрез форма за избор (от поле "Валута").

Валутните курсове, въведени в тази видеограма се използват при текущото изчисление на курсовите разлики и при извършване на периодичната оценка на валутните портфейли, вземанията и задълженията в чуждестранна валута.

2. Класификация на сметки за валутни операции

Работи се във “Валута”/”Класификация”.

Формата служи за извършване на класификация на сметките от текущия счетоводен каталог за нуждите за валутните операции и изчислението на курсови разлики. Всеки ред в нея съдържа данни за сметката и нейния вид. Те могат да се посочат директно или да се използват формите за избор.

Дадена сметка може да присъства само веднъж в тази форма, т.е. класификацията е еднозначна. За да се използват функциите за текущо и периодично изчисление на курсови разлики е необходимо предварително да се определят сметките за приходи и разходи за валутни операции (вид 9 и вид 10).

При създаването на нов счетоводен каталог заедно с копирането на сметкоплана от предходния се зарежда и извършената в него класификация.

3. Описание на валутни операции

Работи се във “Валута”/”Валутни операции”.

Формата служи за дефиниране на всички видове валутни операции, които ще се използват в текущия счетоводен каталог.

Всяка операция се описва с уникален код, наименование, вид на сметка дебит и вид на сметка кредит. Потребителите могат да добавят, редактират и изтриват данни от формата.

Подготвените видове валутни операции се използват при автоматичното изчисление и записване на текущите курсови разлики.

При създаването на нов счетоводен каталог автоматично се копират всички описани валутни операции от предходния.

4. Текущи курсови разлики

Работи се в "Счетоводни операции" / "Контиране".

След съставяне на основната статия, за която е необходимо изчисление на курсова разлика и попълване на аналитичните признаци на сметките (ако има такива), се избира от допълнителното меню на подформа "Статии" -> "Вал.операции".

За да може да се изчисли за дадена статия автоматично текуща курсова разлика е необходимо:

1. Да е извършена класификация на двете сметки;

2. Да е създадена валутна операция с вид на сметка дебит и вид на сметка кредит, съответстващи на видовете на сметките от статията.

Във формата за изчисление на курсова разлика програмата попълва всички полета, за които се съдържа информация в основната счетоводна статия. Данните (съответно по дебита и кредита) се извличат по следния начин:

- Парична единица - от аналитичен признак 2 Парична единица;

- Стойност вал. - от признак 4 Количество;

- Дата - от признак 311 Дата на документ или от датата на записване;

- Курс - от признак 5 Курс към лв.;

- Стойност лв. - от стойността на статията и стойността на предишна статия за курсова разлика.

Ако паричната единица (дебит или кредит) е лева - курсът получава стойност 1.0, а в стойността във валута се преписва стойността в лева.

При промяна на паричната единица или датата за курса, програмата презарежда валутния курс и преизчислява стойността в лева. Същото преизчисление се извършва при въвеждане на нови стойности в полетата за курс или стойност във валута.

За да се стартира запис на изчислената курсова разлика се избира от допълнителното меню "Курсова разлика".

При това програмата извършва следните действия:

1. Изтриване на предишно съставената автоматично статия за курсова разлика (ако има такава);

2. Актуализиция на стойността на основната счетоводна статия със стойността в лева, въведена по дебита или кредита (по-малката абсолютна стойност);

3. Актуализация на аналитичните признаци в основната статия като се спазва описаното по-горе съответствие;

4. Създаване на нова счетоводна статия за курсова разлика с автоматично изчислена стойност и използване на класифицираните от потребителя сметки за приходи/разходи за валутни операции (с попълване и на аналитичните признаци, за които има информация).

Функцията за изчисление или запис на текуща курсова разлика може да се стартира многократно.

5. Валутни оборотни ведомости

Работи се във "Валута" / "Справки". Избира се сметката и се продължава от допълнителното меню с "Валутна ОВ".

За всяка сметка, класифицирана като валутен портфейл, вземане или задължение в чуждестранна валута, потребителите могат да изготвят валутна оборотна ведомост. Тя съответства на типова справка, изготвена под формата на аналитична оборотна ведомост с натрупване. Програмата включва автоматично всички салдови признаци на избраната сметка, подредени по номер на изобразяване.

6. Периодична оценка на валутни сметки

Справката за периодичната оценка на валутните сметки се стартира от "Валута" / "Справки". Избира се сметката и се продължава от допълнителното меню с "Пер.оценка". Оценката се извършва към зададена от потребителя дата. Програмата изготвя аналитична оборотна ведомост за крайните салда (дебитни или кредитни в зависимост от вида на сметката) в лева и валута с натрупване (групиране) по всички салдови аналитични признаци. За всеки ред в справката се извлича стойността на въведения централен курс за съответната парична единица към датата на периодичната оценка. По тази причина е необходимо предварително да са въведени курсовете към тази дата на всички валути, по които сметката има салда. Изчислените стойности в лева, които съответствуват на централния курс се сравняват с крайните салда в лева. Получените курсови разлики се осчетоводяват след стартиране на "Контиране" от допълнителното меню.

7. Контиране на резултати от периодична оценка

Контирането на резултатите от периодичната оценка на валутни сметки се стартира след изготвяне на справката за получените курсови разлики. Потребителят трябва да избере папката, в която ще се извърши осчетоводяването.

Програмата извършва записването в зададената папка на последния свободен номер с датата на извършване на оценката. Използва се служебен документ 61 "Счетоводна справка". Счетоводните статии се съставят със стойности, съответстващи на изчислените курсови разлики. В зависимост от знака на курсовата разлика за кореспондираща сметка се използва сметката за приходи или сметката за разходи за валутни операции. Стойностите на салдовите аналитични признаци на сметката се попълват като се използват съответните стойности от справката за преоценка, а останалите признаци остават непопълнени.

II. Модул “Счетоводство”

1. Счетоводна дата на заключване

ПОЛИКОНТ позволява промяна или изтриване на съществуващи записвания, както и добавяне на нови със задна дата на записване. По този начин е улеснено отстраняването на грешки при текущото въвеждане на информация.

За да се защити промяната на данните за отчетни периоди, които вече са счетоводно приключени е въведена т.нар. "счетоводна дата на заключване". Всеки отчетен период може да има една такава дата. В каталог без дата на заключване са разрешени промените за целия отчетен период. Задаването на тази дата гарантира на потребителите, че всички счетоводни записвания, които са извършени за периода от началото на каталога до нея включително, ще останат непроменени.

За създаване, промяна или изтриване на дата на заключване се работи в "Настройки"/"Дата на заключване".

Въвежда се номер на каталог или година. Полетата за начална и крайна дата на каталог са само за четене. В полето "Заключв.до?" се попълва счетоводната дата на заключване. Тя трябва да попада в интервала между началната и крайната дата на отчетния период.

Премахването на заключването на данните се извършва чрез изтриване на записа за съответния каталог.

III. Модул “Кадри” - версия “Прокуратура РБългария”

1. Промяна в трудово-правните документи

Във връзка с промените в законодателството, свързани с въвеждането на рангове за съдебните служители са направени следните промени в ПОЛИКОНТ:

Във формата за прокурорските рангове се въвежда и списъкът на ранговете на съдебни служители, като в колонката “Доп.възнагр” се посочва стойността на възнаграждението за ранг.

Актуалните рангове на съдебните служители се попълват във формата за личните данни.

При изготвяне на нов трудово-правен документ за назначение/преназначение за всеки служител автоматично се изтеглят неговият ранг и съответното възнаграждение за ранг от по-горната таблица. Основното месечно възнаграждение се изчислява като сума от основната заплата за длъжност и възнаграждението за ранг.

Променени са печатните образи на трудовите договори (код 11) и допълнителните споразумения (код 12), които имат начална дата след 1.1.2003. В тях се включва информацията за ранга на съдебен служител и съответното възнаграждение за него. Променени са и основанията от Закона за съдебната власт, които се добавят към избраното от потребителя основание, както и наименованието на длъжностите за съгласуване.

2. Промяна в поименно-щатно разписание - 2

Добавени са колони за шифър на длъжността по НКП и колонка за съдебните рангове. Обръщаме внимание, че шифърът за всяка длъжност се извлича автоматично от таблицата с длъжностите за категория администрация, където той предварително трябва да е въведен.