Поликонт - интегрирана система за фирмено управление

ПОЛИКОНТ 3.248

ПОЛИКОНТ 3.248 / 5.02.2004

I. Модул “Счетоводство”

1. Отписване на стоково-материални запаси при тяхното потребление

Създадена е нова добавка към модул “Счетоводство”, която автоматизира дейността по отписване (изписване) на стоково-материалните запаси при тяхното потребление. Използва се методът на “средно претеглената стойност”. Изчислението на стойностите за отписване може да се извършва многократно и за избран от потребителя период от време – от един ден до една година.

Начин на работа:

    1. Класификация на счетоводните сметки

    Работи се в “Основни данни” / “Класиф.сметки”. За да се включи дадена сметка в процеса на автоматично отписване чрез изчисление на средно претеглена цена, е необходимо тя да се класифицира като сметка за материални запаси ( вид 20 ). Освен това тя трябва да има задължително аналитични признаци: 100 Номенклатура и 4 Количество. Може да се използват и други незадължителни признаци, например: 3 Цена, 303 Склад и т.н.

    1. Текущи счетоводни записвания

    При текущите записвания в счетоводните статии по дебита на сметките за стоково-материални запаси се записва доставната стойност, заприходеното количество и евентуално цената (ако сметката има такъв аналитичен признак). При записванията по кредита на тези сметки не е необходимо да се посочва стойност на счетоводната статия, както и цена. Попълването на количеството обаче е задължително.

    1. Отписване на материални запаси

    Работи се в “Мат.запаси” / “Изписване”. Задава се периодът, за който ще се извършват изчисленията на средно претеглените стойности и тяхното записване в счетоводните статии. Той трябва да е в рамките на текущо избрания каталог. След потвърждение от оператора се стартира процедурата по изписване. Изчисленията се извършват на два етапа. При първия от тях се остойностяват записите, които представляват кореспонденции между сметки, които са класифицирани като “Материални запаси”. На втория етап се остойностяват всички останали кореспонденции по кредита на горепосочените сметки. Освен стойностите на счетоводните статии автоматично се попълва и съответната средно претеглена цена в аналитичен признак “Цена” на стоково-материалните сметки.

    1. Справки

    Работи се в “Мат.запаси” / “Справки” / Избор на сметка / “Оборотна ведомост с цени”. За избраните от потребителя сметка и период се изготвя аналитична оборотна ведомост с натрупване по салдовите аналитични признаци, в която се съдържа информация в стойностно, количествено и ценово измерение на дебитните и кредитните салда и обороти. В колоните за оборотите, в които се съдържа текст (м) се изобразяват данни, формирани от кореспонденциите с други сметки за материални запаси, а в тези с текст (д) – от кореспонденциите с останалите сметки.

    За всеки запис от тази справка могат да се проследят документите и счетоводните статии, които са участвували в неговото формиране.

II. Модул “Работна заплата”

1. Нова справка в генератора на рекапитулации

Създадена е нова печатна справка в генератора на рекапитулации. Тя се изготвя в разрез “Социално осигуряване и възраст” и се различава от съществуващата вече справка в същия разрез по подреждането, групирането и сумарните редове. За всяка схема на социално осигуряване се изобразяват в отделни колони стойностите на включените в рекапитулацията пера за родените преди 1960, за родените след 1960 и техните суми по хоризонтала и вертикала.

2. Служебна бележка за бюрото по труда

Направена е промяна в съдържанието и вида на бележката, която се издава след 1.1.2004 година и се отнася за осигурителен период след 01.01.2003 год. Промяната във вида на бележката включва допълнение за икономическата дейност и класа на професията. Промяната в съдържанието се отнася в това, че се дава информация за последните 9 месеца, през които работникът или служителят са подлежали на задължително осигуряване за всички осигурени социални рискове, като се включват и данни за времето, за което не са се дължали осигурителни вноски.

3. Промяна в статистическа справка за отработените дни

Направено е допълнение в статистическа справка “Отработени и неотраб.дни”, като е дадена възможност на потребителите да включат използваните от тях пера за изчислението на дните в престой. За тази цел са добавени две нови служебни пера, както следва:

Предназначението им е в тях да се включат потребителските пера, в които се отразява престоят на работещите в дни или часове.

4. Служебна бележка за ДОД

Направена е промяна в годишната служебната бележка за ДОД за 2004г. Промяната е утвърдена със заповед № ЗМФ.1209/29.12.2003 година и се отнася за частта за годишното преизчисляване на ДОД. Тази бележка би трябвало да се изготвя на работници и служители, за които е направено годишно изравняване. Тя се отнася за периодите след 1.1.2004 год. За изготвянето на бележка за 2003 и предходна година трябва да се използва служебната бележка при напускане.

5. Промяна в придружителното писмо за НОИ

Направена е промяна във формата на придружителното писмо, съгласно указания в Приложение №6 на Инструкция за изменение и допълнение на Инструкция №1 от 2000 г. за събиране на данни от осигурителите за осигурените при тях лица и от самоосигуряващите се лица на НОИ. Съгласно §5, придружителното писмо се отпечатва и подава в два екземпляра, единият от които остава в НОИ.

III. Модул “Граждански договори”

1. Промяна в справката “Осигурителни суми работодател”

Направена е промяна в справката за размера на вноските за социално и здравно осигуряване за сметка на работодателя, като е отчетен максималният размер на осигурителния доход за 2004 година.